Comorile noastre catolice din hârtie

Tipuri de documente în Arhiva de Colecţie din Odorheiu Secuiesc

Despre destinaţia universală a moştenirii arhivistice ecleziastice Comisia Pontificală a Bunurilor Culturale Ecleziastice declară următoarele: „Deoarece arhivele constituie valori culturale, ele servesc în primul rând folosul comunităţii, care a creat-o, dar cu trecerea timpului ele îşi însuşesc o destinaţie universală, devenind proprietatea întregii omeniri. Materialul depus nu poate fi inaccesibil celor care îl vor putea prelucra în folosul istoriei unui popor creştin şi al cunoaşterii evenimentelor sale religioase, civile, culturale şi sociale.” Conştientizând apelul circularei romane, conducerea Arhiepiscopiei Romano Catolice de Alba Iulia, începând cu anul 2002 a iniţiat ordonarea unitară şi prelucrarea uniformă a valorilor scrise parohiale.

Extinderea teritorială mare a Episcopiei de Transilvania, astăzi Arhidieceza de Alba Iulia, a justificat înfiinţarea câtorva arhive de colecţie pentru cuprinderea arhivelor arhidiaconale şi parohiale. În mod unic în cadrul Bazinului Carpatic, între anii 2003-2016, au fost instituite nouă arhive de colecţie în opt oraşe, majoritatea lor la sedii arhidiaconale: Alba Iulia, Gherla, Sfântu Gheorghe, Târgu Mureş, Gheorgheni, Odorheiu Secuiesc, Gherla (armeano-catolică), Cluj şi Miercurea Ciuc.

Arhiva de Colecţie din Odorheiu Secuiesc a luat fiinţă în vara anului 2008 în casa de studii a Parohiei Romano Catolice Sf. Nicolae (Oficiul Arhidiaconal) şi se compune din 42 de fonduri arhivistice: 1 arhidiaconat, 40 de parohii şi o filie, precum şi o colecţie tematică – compusă din planuri de construcţie.