AZ ÉN VÁRAM

A pályamunkák kiértékelésére, a nyertesek kihirdetésére és a közös nagy kiállításra 2013. december 21-én, 11 órától került sor a Székelytámadt vár falai között található Eötvös József Szakközépiskola tornatermében.z Rezső MAZ É cí
A pá
DÍJAZOTTAK:
Előkészítő osztály
Tóth Jácinta – Székelyvarság
Fülöp Csaba – Székelydálya
I. osztály
Benzcédi Boglárka – Orbán Balázs Általános Iskola
Bartha Bálint – Móra Ferencz Általános Iskola
II. osztály
Szabó Hunor – Orbán Balázs Általános Iskola
Györfi Tamás – Móra Ferencz Általános Iskola (Múzeumi különdíj)
III. osztály
Kozma Krisztina – Palló Imre Művészeti Szakközépiskola
Szabó Dániel – Tamási Áron Gimnázium
IV. osztály
Tófalvi Krisztián – Palló Imre Művészeti Szakközépiskola
Kádár Kriszta – Bögöz
V. osztály
Molnár Dávid – Benedek Elek Elméleti Líceum
Balázs Kriszta – Tompa László Általános Iskola
VI. osztály
Vetési Eszter – Palló Imre Művészeti Szakközépiskola
Forró Ádám –
VII. osztály
Erdős Tamás – Tompa László Általános Iskola (Közönségdíj)
Sztojka Anita – Palló Imre Művészeti Szakközépiskola
Jakab Anna – Orbán Balázs Általános Iskola (Székelyföldi Legendárium különdíj)
VIII. osztály
Csender Hanna – Palló Imre Művészeti Szakközépiskola
Demeter Annamária – Palló Imre Művészeti Szakközépiskola
Mezei Máté-Márton – Palló Imre Művészeti Szakközépiskola (Innovációs különdíj)
Szervező: Haáz Rezső Múzeum
A múzeum fenntartója: Székelyudvarhely megyei Jogú Város Önkormányzata
Támogatók: Góbé márkanév, Székelyföldi Legendárium, Átalvető, Székelygyümölcs, Artera Alapítvány, Civilek az Örökségért Mozgalom, Városi Könyvtár
Médiapartnerek: D3TV, Star Rádió, Prima Rádió, Más Rádió, Udvarhelyi Híradó, Székelyhon.ro, uh.ro, Udvarhely Hargita Népe, Vox Rádió
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
– sorsolás –
A Haáz Rezső Múzeum Képtárában október elején meghirdetett EZ TETSZIK című program december 11-én ért véget. Veres Péter muzeológus által szervezett program célja az volt, hogy tetszésindexet mérjen a Képtárban megtekinthető képzőművészeti alkotásokról.
Összesen 232 szavazócédulát dobtak be az erre a célra kihelyezett urnába, amelyekre három képzőművészeti alkotás címét és ezek alkotójának nevét kellet felírni. A december 12-én megtartott sorsolás következtében az alábbi három személy örülhet a nyereménynek:
SZENTE ANITA – Kalló László festőművész Ősz című akvarelljét nyerte meg.
KOVÁCS ATTILA és MAGYARI ARNOLD – a múzeum kiadványaiból összeállított ajándékcsomagokat nyertek.
Folyamatban van a cédulákon feltüntetett szavazatok összesítése, amely következtében összeállítható a látogatók körében mérhető tetszésindex.
![]() |
![]() |
![]() |
A TÁGULÓ GUTENBERG-GALAXIS
2013. március 28 – november 30.
– beszámoló –
A táguló Gutenberg-galaxis című öt termes kiállítás a Haáz Rezső Múzeum 2013-as kiállítási programjának legnagyobb szabású rendezvénye, mely több más, könyvvel vagy annak művészetével kapcsolatos kísérő kiállítással egészült ki.
A részletes tartalmi beszámoló itt olvasható.
XIV. Erdélyi Magyar Restaurátor Továbbképző Konferencia
- tartalmi beszámoló -
A részletes tartalmi beszámoló itt olvasható.
Homoródszentmárton temploma a Nagy-Homoród mente legjelentősebb középkori gótikus temploma volt, melyet a 16-17. századi török betörések hatására megerődítettek, az egyszerű cinteremfalból és kaputoronyból álló kerítőfalat lőréses, külső védőtornyokkal ellátott erődítéssé alakítva át.
Az előzetes régészeti kutatások során részben feltárásra kerültek a keleti, déli és délnyugati, több szintes védőtornyok, valamint alápincézett, lakó- és raktárépületként használt épületmaradványok kerültek napvilágra a falakon belül.
Az építéstörténeti dokumentáció részét képezi a felszínen ma látható várfalmaradványok, illetve a föld alól előkerülő régészeti jelenségek geodéziai felmérése, melyet 2013. októberében a Geoservice Kft, hivatalosan bejegyzett gyergyószentmiklósi földmérő cég végzett el.
A koordináták (x,z,y) alapján történő felmérés először a régészeti lelőhely terepmodelljét készítette el, melyen jól látható, hogy a templomépítés helyszínéül a falu szélén található enyhe kiemelkedésű magaslatot választották.
Az adatfelvétel minden látható részletet rögzített a falak szerkezetében (falelválások, falcsorbázatok, építési szintek stb.), a védelmi rendszer (lőrések, állványzati gerendafészkek, védőtornyok helyei) részleteinek megjelenítését téve lehetővé.
A felmérés, az építéstörténeti elvi rekonstrukció a műemlék restaurálásának szakmai bázisa és egy majdani teljes vagy részleges helyreállítás a templomvárat kiemelkedő jelentőségű történelmi, illetve turisztikai látványossággá teheti a Homoród mentén és Udvarhelyszéken, rávilágítva arra a tényre, hogy Székelyderzs erődtemploma nem volt egyedülálló a környéken, növelve a helyi emberek kulturális és értékőrző öntudatát. A kutatás, felmérés, hasznosítás a település meglehetősen szegényes turisztikai potenciálját hatékonyan növelheti, megóvva egy kiemelkedő jelentőségű műemléket a további pusztulástól.
A homoródszentmártoni templomvár régészeti geodéziai felmérésének terepi költségeit a Communitas Alapítvány Művelődési Szaktestülete és az RMDSZ támogatta.

![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |