Bronz kisplasztikák az archaikum jegyében

A Haáz Rezső Múzeum retrospektív képzőművészeti kiállítást szervez a Képtárban Sánta Csaba szobrászművész alkotásaiból. A Bronz kisplasztikák az archaikum jegyében című tárlat a február 27-i megnyitó eseményt követően április 21-ig hétköznapokon 9-16 óra között lesz látogatható.

Sánta Csaba 1964-ben született Szovátán, a marosvásárhelyi Művészeti Iskolában érettségizett 1982-ben, majd a kolozsvári Ion Andreescu Képzőművészeti Főiskola szobrász szakán 1990-ben diplomázott. Mesterei: Bocskay Vince, Kiss Levente, Elekes István, Gergely István, Korondi Jenő és Eugen Gocan voltak. Tagja a Romániai Képzőművészek Szövetségének, a MAMŰ-nek, a MAOE-nek, a Barabás Miklós Céhnek, alapító tagja és elnöke a szovátai Kusztos Endre Művészeti Egyesületnek, illetve a Művészek Atyhai Társaságának. 1994–2001 között hét éven át a Palló Imre Művészeti Szakközépiskola szobrász-tanára volt. Alkotásaival rendszeresen részt vesz országos és nemzetközi egyéni és csoportos kiállításokon. 2020-ban EMKE-díjjal, 2021-ben a Magyar Művészeti Akadémia ösztöndíjával tüntették ki. Néhány a köztéri alkotásai közül: Szent László, Tordaszentlászló, 1992; Tamási Áron, Farkaslaka 1997; Szent István, Hármasfalu 1998; Hősök emlékműve, Szováta 2001; 1848-as hősök emlékműve, Csíkdánfalva 2002; Domokos Kázmér, Szováta 2004; Szent István-szobor, Bihar 2005; Mercurius apát, Szentjobb 2006; Jánosy József-portré, Oroszhegy 2010; Tamási György, Oroszhegy 2010; Gönczi Lajos, Székelyudvarhely 2017; Szinyei Merse Pál, Szirmabesenyő 2021.

A több mint három évtizede alkotó szobrász és kiváló bronzöntő szakember az évek során immár védjegyévé fejlesztette játékos elemekből felépülő ősi, primitív kultúrákat megidéző, rituális jellegű tárgyait, a népies humort sem mellőző, tömör megfogalmazású kreatív formajátékait. „Kisplasztikáim elemeit nem a közelmúltból, hanem a kultúra és a mítosz mélyrétegeiből válogatom.” – vallja maga az alkotó, aki ezt kiegészítve elmondja: „Általában a népművészethez nyúlok vissza, főleg a régi kovácsolt vasak indították el a művészetemet, illetve ezekből ihletődöm sajátos módon. A környékbeli épületek, a népviselet motívumaiból, ornamentikájából.”