ERDÉLYI CSIPKÉK

ERDÉLYI CSIPKÉK

Haáz Rezső Múzeum

2015. január 20 – március 1. 

Varázslatos csipkekiállítás látogatható a Haáz Rezső Múzeumban! A Székely Nemzeti Múzeum reprezentatív időszakos kiállítása Erdély csipkeművészetének legfontosabb központjait és technikáit tekinti át.

A nyugat- és közép-európai összefüggő csipkeövezetek árnyékában Erdélyben is nívós csipkeművészet élt a XVII. századtól kezdődően, melynek összegyűjtésére, áttekintésére nem sok hangsúlyt fektettek eddig a múzeumok. Háromtermes kiállításunk ezt a hiányt próbálja átlépni: a Székely Nemzeti Múzeum gyűjteménye mellett 4 múzeum és számos magángyűjtemény féltve őrzött kincseiből rekonstruáltuk az erdélyi csipke főként XIX–XX. századi kultúrtörténetét.

A korai csipkeművészet remekei az egyházak és főúri udvarok köréből kerültek ki, és főként a nyugati csipkedivat Erdélybe áramlásáról árulkodnak: egyházi tárgyak, nemesi díszruhák, átmeneti műfajú hímzett-áttört kézimunkák járultak ahhoz, hogy Erdély lakossága megkedvelje a csipkét. Kiállításunk e korai, Nyugat-Európából importált ritkaságokkal indít, majd áttér Erdély híresebb központjainak ismertetésére: torockói, segesvári, székelyszentkirályi, háromszéki vert csipkék, székelyföldi magyar rececsipkék, szatmári és háromszéki frivolitás, dél- és nyugat-erdélyi román varrott csipke, árapataki rojtkötés, majd a 19. század végétől egyre inkább teret nyerő horgolt csipke divatjára világít rá, de kitér egy háromszéki iparművész, Szentkatolnai Bálint Benedek tüllhímzéseinek és terveinek ismertetésére is.

Csipkék százai várják Önt, hogy fedezze fel a cérnák és fonalak szövéséből, veréséből, hurkolásából, kötéséből, fonásából származó varázst!

Résztvevő múzeumok, gyűjtemények: Haáz Rezső Múzeum – Székelyudvarhely; Erdélyi Néprajzi Múzeum – Kolozsvár; Kallós Zoltán Múzeum és Népművészeti Központ – Válaszút; Kriza János Néprajzi Társaság – Kolozsvár; Néprajzi Múzeum – Budapest.