Noul sediu al Muzeului Haáz Rezső

(Vila Haberstumpf, Str. Beclean nr. 2–6.)

A székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeum életében igen fontos mérföldkőnek számít a több mint két évtizede húzódó székhely nélküli állapot megszűnése azáltal, hogy egy reprezentatív és korszerű infrastruktúrával rendelkező ingatlanba költözhetett.

În istoria Muzeului Haáz Rezső din Odorheiu Secuiesc inaugurarea noului sediu constituie o piatră de hotar, deoarece prin intrarea în posesie a unui imobil reprezentativ din peisajul arhitectural al oraşului, cu o infrastructură modernă, a luat sfârşit calvarul de două decenii al instituţiei.

Noul sediu al muzeului se află în vila Haberstumpf, din strada Beclean, nr.2-6, clădire ridicată în anul 1900 cu destinaţia unei  locuinţe de vară a  membrilor familiei Haberstumpf. Ca stil arhitectural, clădirea se abate de la stilul caselor din epocă din Odorheiu Secuiesc: a fost construită în stil eclectic german. De numele proiectantului şi al constructorului, Haberstumpf Károly, se leagă multe clădiri din oraş şi din împrejurimi. Doi fii ai familiei Haberstumpf au luptat pe frontul Primului Război Mondial din Polonia, acolo au murit şi acolo sunt înmormântaţi. După naţionalizarea din 1948, clădirea a devenit sanatoriu TBC, în spatele clădirii (în locul blocurilor de astăzi) a fost un parc cu arbori, alei şi diverse acareturi. Ca semn al recunoştinţei, bolnavii sanatoriului în anul 1955 la frontul dinspre strada principală au construit o poartă secuiască, poartă ce se găseşte astăzi în muzeul porţilor secuieşti de la Băile Szejke. Începând cu anul 1969 şi până în august 1982 în clădire a funcţionat secţia de maternitate a spitalului orăşenesc. În anii 80 clădirea fost transformată în şcoală şi până la sfârşitul anilor 90 a funcţionat ca instituţie de învăţământ. Datorită tergiversării procesului de moştenire dintre descendenţii soţiei lui Haberstumpf Károly, starea clădirii s-a deteriorat considerabil, uneori a devenit adăpost pentru cei fără căpătâi.

Motivată fiind de criza de sediu propriu al muzeului, Primăria Municipiului Odorheiu Secuiesc în vara anul ui 2012, cu destinaţia asigurării unui lăcaş potrivit pentru muzeu, a cumpărat vila Haberstumpf. După o perioadă de proiectare şi de pregătire, au urmat muncile de transformare a clădirii în spaţii potrivite pentru un muzeu. Afirmăm cu bucurie că modernizarea clădirii s-a înfăptuit şi muzeul şi-a deschis porţile spre largul public vizitator.

875szekelyudvarhelyi-muzeum-1 876szekelyudvarhelyi-muzeum-1 877szekelyudvarhelyi-muzeum-1
878szekelyudvarhelyi-muzeum-1 879szekelyudvarhelyi-muzeum-1 880szekelyudvarhelyi-muzeum-1

În mai 2016 Muzeul Haáz Rezső sa mutat în noul sediu. Dar cine a fost fondatorul colecției care păstrează relicve locale?